Mardin’den neler alınır

Hafta sonu eşimi ziyaret için Mardin’e gideceğiz. Gittiğimizde Mardin’de dolaşacağız. Mardin’den neler alabiliriz yanıtlarınıza ihtiyacım var.

Soruldu üzerinde 20 Eylül 2016 Hediye.
Yorum Ekle
3 Cevap(lar)

Mardin’den alınabilecek hediyelerin başında en çok gümüş gelir. Gümüş ve bakır işlemeciliği Mardin’de çok yoğundur yerinizde olsam gümüş tercih ederim. Bakır işlemesi de yapıldığı için gerçekten bu alanda el işçiliği olan ürünleri bulmak çok zor olmayacaktır. Özellikle kapalı çarşı olarak Kayseriye çarşısında bunları almak mümkün.

Bilmeniz gereken gümüş eşyaları daha çok süs ve ziynet eşyaları olarak hediyelik alabilirsiniz. Ayrıca Bakır alacaksanız kahve fincan takımlarına, şekerlikler ve tepsilere bakabilirsiniz. En güzel Gümüş tepsiler de burada yapılmaktadır. Sadece Sahmeran desenli olanları sevemedim alıp almamak size kalmış. Bu arada nerede kalacaksınız taş evlerde kalıyorsunuzdur umarım.

üzerinde 23 Eylül 2016 cevapladı.
Yorum Ekle

Merhaba bende ailem ile Mardin’e gideceğim gittiğim zaman Mardin’den neler alınabilir yardımcı olur musunuz. Mardin en çok ne ile ünlüdür. Gittiğim zaman neyi ile meşhur ise onlardan almak istiyorum. Sormak istediğim sorular ise ;

  • Mardin hediyelik eşyalar olarak ne alınır.
  • Mardin hediyelik eşya fiyatları nelerdir?
  • Mardin  hediyelik için gezilecek yerleri nerelerdir?
  • Mardin’in hangi yemekleri meşhur?

Mardin hediyelikler içinde yukarıdaki arkadaş gümüş demiş peki Mardin hediyelik gümüş nereden alınır ama gerçek gümüş olanlar. cevap verirseniz iyi olur.

üzerinde 20 Ocak 2017 cevapladı.
Yorum Ekle

Öncelikle toparlamak gerekirse Mardin’den alabileceğiniz bir çok seçenek var kapalı çarşılardaki hanlardan hediyelik alınabilir.

Mardin’de Gümüş Ve Altın;

Hanlarda’ki esnaflar kendi üretimi olan gümüş ve bakır ürünleri ile gerçekten çok güzel hediyelik eşyalar üretiyorlar. Bunların en başında “Telkâri” geliyor. Bu ürün gerçekten hoş gözüküyor Tel haline getirilmiş Gümüş başta olmak üzere altın tel ile tahta üzerine açılan deliklerden geçirilerek hediyelikler elde ediliyor. Gümüş Ve Altın işlemeciliği Mardin’de gerçekten çok meşhur ve bu ürünlerde alabileceğiniz bir çok hediyelik çeşidi mevcut.

 

Oya Ürünleri;

 

Oya ürünleri Mardin’de çok üretilen ve sevilen ürünlerin başında gelir. İğne oyasından yapılma bir çok ürün bulmak mümkün fiyatları gayet makul hediyelik eşya konusunda bu ürünler alınabilir. Masa örtüsü, Kırlent, Tülbent, Şal gibi ürünler başta geliyor.

 

Bakır Ürünleri;

 

Bakır ürünleri işlemeciliği altın ve gümüşte olduğu gibi çok ünlü. Başta mutfak malzemeleri olmak üzere bir çok ürün yine han ve çarşılardan alınabilecek ürünlerden.   Bakır Kaplar, Siniler,  özelikle Kahve cezveleri ve takımları, Ayranlık alınabileceklerin başında gelir.

 

Alınabilecekler için Sıralama yaparsak;

 

Mardin’den alınabilecek ürünler ve eşyalar:
1-Telkari Hediyelikleri

2- Bakır Hediyelikleri

3- Badem Şekeri
Mardin’de badem şekeri meşhurdur.

4- Peksimet
Kuru ekmektir birkaç ay dayanabiliyor.

5- Takunya
En güzel takunyalar Mardin’de yapılıyor.

6- Cevizli Sucuk
Eğer gerçekten Mardin’den alınan sucuk Mardin içinde yapıldı ise gerçekten lezzetli bir sucuğa dönüşüyor.

7- Sabun
Sabun olarak birçok çeşit sabun yapılabilmektedir. Özelikle Mardin’de yetişen bitkilerden yapılan ürünler daha çok iyidir yapılan sabunların sağlık açısından çok cilde ve saça çok iyi geldiğinden bahsedilmektedir.

8- Leblebi
Mardin leblebisi meşhurdur.

9- Çörek
Hamurdan yapılan çörek Mardin’de çok tüketilen ürünlerin başında gelir.

üzerinde 20 Ocak 2017 cevapladı.
Yorum Ekle
  • Cevabın

    Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.